Udana aranżacja wnętrz to kompromis pomiędzy własnymi potrzebami, upodobaniami a dopasowaniem przestrzennym. Jeśli należysz do osób dynamicznych, które nie boją się odważnych i niebanalnych rozwiązań w wystroju wnętrz, styl industrialny prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu.  

 

Historia stylu industrialnego

Aranżacja wnętrz w przemysłowym stylu wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w okresie recesji w latach 50.  pojawiła się potrzeba zagospodarowania opuszczonych warsztatów oraz fabryk. Industrialny wystrój wnętrz stał się jednak prawdziwie popularny dopiero na przełomie lat 60. i 70., kiedy to nowojorscy artyści pomieszczenia fabryczne, zwane loftami, adaptowali na własne mieszkania połączone z pracownią oraz salą wystawową.

 

W Polsce przemysłowa aranżacja wnętrz popularność zdobyła znacznie później, bo dopiero w latach 90. Właśnie wtedy na  skutek przemian gospodarczych stare fabryki zaczęto przekształcać na mieszkania, zachowując jednak dotychczasowe cechy tych wnętrz. Otwarta przestrzeń, duże okna oraz betonowe bądź ceglane ściany szybko zyskały wielu zwolenników. Dziś aranżacja wnętrz w stylu industrialnym cieszy się ogromną popularnością i z chęcią wykorzystywana jest nawet w niewielkich mieszkaniach.

Cechy aranżacji wnętrz w przemysłowym stylu

Styl industrialny charakteryzuje się przede wszystkim otwartą przestrzenią. Właśnie dlatego tego typu aranżacja wnętrz najczęściej oznacza brak ścian między pomieszczeniami. Często wiąże się to niestety z wysokimi kosztami, jako że ceny mieszkań w loftach nie należą do najniższych. Oczywiście istnieje możliwość aranżacji wnętrz w stylu industrialnym również w mieszkaniu, jednak wymaga to gruntownego remontu. W niewielkich pomieszczeniach warto wykorzystać również triki kolorystyczne. Korzystną decyzją będzie połączenie jasnych ścian z ciemną podłogą, co stworzy wrażenie większej przestrzeni.

 

Aranżacja wnętrz w tym stylu najlepiej komponuje się z naturalnymi materiałami ścian, a więc z cegłą oraz betonem. Zabieg ten z pewnością nada każdemu mieszkaniu charakteru i doskonale wpisze się w przemysłowy wystrój. Przy wyborze mebli warto postawić na minimalizm. Świetnie sprawdzi się tu drewniane oraz metalowe wyposażenie które również sprawdzają się w stylu loftowym. Plusem aranżacji wnętrz w stylu industrialnym jest to, że doskonale pasują do niego stare meble, które często można kupić w atrakcyjnych cenach. Warto również zaopatrzyć się w metalowe lampy i dekoracje, które świetnie wpasują się w tego typu wystrój. Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym powinna być utrzymana w neutralnych barwach, takich jak brąz, szarość, biel oraz czerń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *