Planujesz budowę domu w 2022 roku? Ten artykuł powstał specjalnie dla Ciebie! Znajdziesz w nim informację na temat zmian dokonanych w prawie budowlanym w 2022 roku oraz dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas tworzenia projektu związanego z wybudowaniem nieruchomości.
Prawo budowlane – co reguluje dokument?
Budowa domu to niezwykle stresujące przedsięwzięcie, które wiąże się z szeregiem praw i obowiązków zawartych w prawie budowlanym. Warto więc przed rozpoczęciem budowy poznać obecne przepisy prawne, ponieważ pozwoli nam to uniknąć wielu niedogodności takich jak np. kary pieniężne czy wstrzymanie prac budowlanych. Prawo budowlane stanowi podstawę, każdych prac budowlanych na terenie państwa polskiego. Przepisy prawne zawarte w prawie budowlanym dotyczą projektowania, budowy, utrzymania oraz rozbiórki obiektów budowlanych. Prawo budowlane w Polsce odpowiada za kwestie związane z:
- ochroną środowiska – zarówno podczas rozbiórek obiektów budowlanych, jak i w trakcie prac budowlanych,
- miejscem realizacji budowy, rozbudowy, rozbiórki,
- przekazaniem nowo wybudowanych obiektów budowlanych do użytku,
- prawami i obowiązkami osób związanych z procesem budowy, rozbudowy lub rozbiórki obiektów,
- postępowaniem w sytuacji wystąpienia katastrofy budowlanej.
Od 2020 roku istnieje tzw. nowe prawo budowlane, które jest nowelizacją dotychczasowych przepisów prawnych dotyczących prac budowlanych takich jak np. budowa domu. Nowe przepisy prawne dotyczą przede wszystkim poszerzenia listy obiektów, które mogą zostać wybudowane bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłaszania prac budowlanych w określonych sytuacjach. Czy nowe prawo budowlane zmieni się w 2022 roku?
Prawo budowlane w 2022 roku – najważniejsze przepisy dotyczące prac budowlanych
Zmiany, które wprowadzone zostały w prawie budowlanym od 2022 roku, związane są przede wszystkim z energooszczędnością budowanych budynków. I tak oto w ten sposób budowa domu, która otrzymała pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych w roku 2022 musi zakończyć się powstaniem budynku samowystarczalnego. Przepisy prawne, które zostały zmienione w 2022 roku dotyczą przede wszystkim:
- zwiększenia poziomu energooszczędności poszczególnych elementów budowanej nieruchomości,
- restrukturyzacji kotłów grzewczych,
- zmniejszenia ilości energii pierwotnej, potrzebnej do utrzymania nieruchomości.
Rozumienie prawa budowlanego często nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać, a wiedzą o tym wszyscy, którzy budowę domu mają już za sobą. Jeśli więc prawo budowlane lub prawo nieruchomości stanowi dla Ciebie problem, skorzystaj z pomocy radcy prawnego lub kancelarii prawnej smr-law.at, która rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Prawo budowlane – czy zmiany są odczuwalne?
Choć zmiany dotyczące prawa budowlanego weszły w życie w 2022 roku, mogą być one znajome dla osób, które rozpoczęły budowę domu w 2021 roku. Wszystko to za sprawą trwającego od dłuższego czasu procesu, który zakłada, że domy budowane w najbliższej przyszłości będą samowystarczalne i darmowe w utrzymaniu. Choć producenci materiałów budowlanych nie mieli dużo czasu na stworzenie w pełni ekologicznych elementów, stanęli oni na wysokości zadania i już dziś możemy zająć się budowa domu w pełni ekologicznego i energooszczędnego.
Chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu https://www.smr-law.at/pl/specjalizacje/