Keramzyt to bardzo uniwersalny materiał, który ma zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i ogrodnictwie oraz uprawie roślin doniczkowych. Podobnie jak w przypadku „zwykłego” keramzytu może być on stosowany jako drenaż, ale jego specyfika pozwala na użycie go jako materiału spulchniającego lub ściółkowego. Jest on przy tym nieszkodliwy zarówno dla roślin, jak i dla środowiska.

Opisywany keramzyt ogrodniczy ma postać zaokrąglonych granulek o różnej wielkości, którą można wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb.

Właściwości keramzytu ogrodniczego

Jak już wcześniej wspomniano, keramzyt jest niezwykle uniwersalnym materiałem, ale w ogrodnictwie używany jest stosunkowo od niedawna. Jest całkowicie obojętny chemicznie, nie rozpuszcza się w wodzie, ani nie jest przez nią wypłukiwany (jedynie nasiąka nią w bardzo niewielkim stopniu). Jest absolutnie odporny na wszelką działalność szkodników, pleśni czy grzybów, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko infekcji dla roślin. Jest niezwykle trwałym materiałem, a z biegiem czasu nie traci swoich właściwości (ten sam keramzyt można stosować kilkukrotnie dla różnych celów w ogrodnictwie). Dzięki powyższym właściwościom keramzyt ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie głównie jako materiał drenarski, spulchniający i izolujący, a co za tym idzie świetnie napowietrza glebę i pomaga doprowadzać składniki odżywcze do korzeni roślin.

Zastosowanie keramzytu ogrodniczego

Główne zastosowanie keramzytu ogrodniczego to tworzenie warstwy drenażowej na dnie doniczek, w których sadzi się rośliny. Jego granulki można również rozsypać cienką warstwą na dowolnej powierzchni, a następnie zalać wodą w celu nawilżenia powietrza wokół roślin. Może być on również bezpośrednio zmieszany z ziemią dla roślin w celu rozluźnienia podłoża. Keramzyt stosuje się również jako materiał ściółkowy izolujący niekorzystne temperatury, a przy tym zatrzymujący wilgoć przy ograniczeniu wzrostu chwastów.

Specyfika keramzytu ogrodniczego firmy Leca®

W przypadku keramzytu ogrodniczego Leca® KERAMZYT można mówić o lekkim kruszywie ceramicznym powstałym przez wypalenie wysokoilastej gliny pęczniejącej w piecach obrotowych. Na witrynie internetowej Leca® znajdują się niezbędne informacje dotyczące danych technicznych produktu, jego transportu i magazynowania oraz związanych z nim środków bezpieczeństwa. Jest również opisany sposób jego zastosowania, a także znajduje się niezbędna dokumentacja techniczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *