Coraz częściej w Polsce zwraca się uwagę na energooszczędne rozwiązania. To właśnie dlatego rośnie w naszym kraju liczba domów pasywnych. Czym się charakteryzują i jaką rolę odgrywają w nim system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwanej rekuperacją?

Czy domy pasywne to dobry pomysł w polskich warunkach?

Ta moda przyszła do nas z zachodu. Szczególnie w Niemczech domy pasywne cieszą się ogromną popularnością. Koszt ich budowy w tamtejszych warunkach jest droższy od standardowego domu o około 10%, jednak w kosztach eksploatacji i utrzymania jest dużo tańszy.

W Polsce póki co wygląda to nieco gorzej. Koszt budowy takiego domu tutaj jest wyższy o około 40% w porównaniu do tradycyjnego domu, choćby ze względu na inne normy dotyczące standardów izolacyjnych budynków. Jednak koszty użytkowania domu pasywnego są u nas tak samo nieporównywalnie niższe niż budynku standardowego.

Dom energooszczędny a pasywny – jakie warunki musi spełnić?

Każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, ale tylko niektóre domy energooszczędne spełniają warunki domu pasywnego. Aby dom mógł zostać zakwalifikowany jako pasywny powinien spełniać określone parametry i przepisy prawne. Najważniejsze z nich mówią o tym, że taki dom musi posiadać wydajny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (czyli rekuperację – w Polsce zajmuje się tym m.in. Luft System Małopolska), mieć niższe zużycie prądu (poniżej 0,45 Wh/m3 dostarczonej objętości powietrza) oraz doskonałą szczelność budynku potwierdzoną testem ciśnieniowym.

Dom pasywny musi również posiadać izolację cieplną o współczynniku przenikania ciepła U poniżej 0,15 W/m2K, ramy okienne o współczynniku U poniżej 0,8 [W/(m2K)] oraz generować minimalne straty ciepła przy przygotowaniu i dystrybucji wody do celów gospodarczych. Nie może mieć z kolei mostków termicznych w odniesieniu do wymiaru zewnętrznego.

Rekuperacja w domu pasywnym

Dodatkowym źródłem ciepła w domu pasywnym nie może być tradycyjny kominek. Dzieje się tak ze względu na konieczność doprowadzenia powietrza do komory spalania i odprowadzenia spalin poprzez przewód kominowy, który jest jednocześnie otworem likwidującym szczelność budynku oraz powodującym ciągłą ucieczkę ciepła. Dom pasywny musi być zatem wyposażony w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Olbrzymie znaczenie ma jakość wykonania instalacji rekuperatora oraz dbałość o idealną izolację. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór firmy – specjalizuje się w tym m.in. Luft System Małopolska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *