Budowa domu to skomplikowany i czasami długotrwały proces. Na szczęście można go znacznie przyśpieszyć i ulepszyć za pomocą profesjonalnego sprzętu. Przy budowie domu jednorodzinnego niezbędna będzie zagęszczarka, dlatego jej odpowiedni wybór jest tak ważny. Mało kto zdaje sobie też sprawę z tego, jak ważny jest dobry silnik do zagęszczarki. Jak wybrać najlepszą zagęszczarkę? Co powinieneś o niej wiedzieć?

Do czego są potrzebne zagęszczarki?

Zagęszczarki zostały stworzone po to, aby zwiększyć gęstość podłoża. Zasada ich działania jest dość prosta i nie zmienia się w zależności od wielkości czy rodzaju zasilania. Niektóre zagęszczarki są przeznaczone do wykonania konkretnych prac, na przykład ubicia tłucznia lub utwardzenia sypkiego podłoża.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zagęszczarki?

Masa jest podstawowym parametrem opisującym ubijarkę. Im jest większa, tym grubszą warstwę podłoża może jednorazowo utwardzić, ale należy pamiętać, że wraz ze wzrostem masy zmniejsza się jej manewrowość (przeważnie ważą one 100-300 kilogramów). Również im większa płyta robocza, tym wydajniej pracuje zagęszczarka.

Częstotliwość wibracji jest również istotna. Im wyższa, tym szybciej przebiegają prace. Jednak nie bez znaczenia jest fakt, że praca ubijarką wymaga sporej siły, nie można pominąć więc aspektu komfortu. Z kolei wartość siły odśrodkowej określa energię, jaką przekazuje podłożu płyta robocza. Zasadniczo im większa siła, tym grubszą warstwę można ubić, ale nie zawszy chodzi o głębokie ubicie gruntu, poza tym im większa energia, tym mniejszy komfort pracy.

Przed zakupem danej zagęszczarki należy też sprawdzić głębokość zagęszczania (wartość ta jest wyrażona w centymetrach i informuje, na jakiej głębokości efekt ubijania jest widoczny) i zastanowić się nad tym, czy potrzebna jest ta jedno- czy dwukierunkowa (ułatwienie, gdy trzeba wycofać zagęszczarkę z trudnodostępnych miejsc).  Przy zakupie zagęszczarki warto wziąć pod uwagę jej koszt – ceny zaczynają się od około 1300 zł.

Silnik do zagęszczarki – najważniejsza kwestia

Bardzo ważną kwestią jest silnik. Do zagęszczarki potrzebne są te o dużej mocy. Jak wszystkie części maszyn, silniki są bardzo eksploatowane. Jeśli nie zamierzasz wydawać dużych pieniędzy na zakup nowej zagęszczarki, możesz wybrać używaną na wtórnym rynku – będzie dużo tańsza, a jak wiadomo przy budowie domu liczy się każdy grosz. Wystarczy wtedy po prostu kupić nowy silnik do zagęszczarki (https://lifanpower.pl/12-silniki-spalinowe), aby działała bezproblemowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *