Każdy chciałby mieszkać w pięknym i dobrze zaprojektowanym wnętrzu, które jest komfortowe i oczywiście nie podlega to żadnym wątpliwościom. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w takiej sytuacji często niezbędny jest także dobry projekt. Zastanówmy się w związku z tym, jak zaprojektować wnętrze, aby móc cieszyć się w pełni komfortowym mieszkaniem.
Dobry projekt
W pierwszej kolejności trzeba się rzecz jasna zastanowić nad odpowiednim planem. Przede wszystkim trzeba mieć tutaj na uwadze, że mieszkanie powinno mieć podział na strefy i musi to być podział czytelny. W związku z tym strefa dzienna musi być wyraźnie oddzielona od strefy nocnej.
Najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu jest oczywiście salon i nie podlega to żadnym wątpliwościom. Dlatego na pewno powinien on być dobrze doświetlony. W praktyce oznacza to tutaj tylko tyle, że w salonie warto umieścić między innymi duże przeszklenia. Doskonale sprawdza się w nim też kominek.
Podłogi i ściany
Zastanowić się też trzeba nad podłogami i ścianami, a więc powierzchniami, które są tłem dla wyposażenia takiego mieszkania. Nie brak dziś na rynku bardzo pięknych materiałów posadzkowych, a więc między innymi parkietów drewnianych czy też granitu, marmuru lub gresu. Możliwości jest mnóstwo, choć nie jest tajemnicą, że najczęściej się w takiej sytuacji stawia na panele podłogowe i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie coś się pod tym względem zmieni.
Wykańczając ściany, kierować trzeba się umiarem. Tak więc nie wszystko, co modne, będzie też odpowiadało naszym wnętrzom. Dobrze jest ściany pomalować na gładko. Jedna z nich może mieć zresztą bardziej intensywny kolor, a nawet jakiś materiał.
Poszukiwanie odpowiedniego stylu
Nie wolno też zapomnieć o stylu, w jakim urządza się swoje pomieszczenie. Przez długie lata w polskich mieszkaniach dominował styl klasyczny i oczywiście można to zrozumieć. Ten tworzą między innymi drewniane meble o zaokrąglonych kształtach, okucia czy też pomalowane w neutralnym kolorze ściany. Jeśli dodamy do tego karnisze, mosiężne lampy czy też tkaniny o klasycznych wzorach mamy niemal gotowy przepis na wnętrze w stylu klasycznym.
Alternatywą jest też styl kolonialny, w którym dominują meble stylizowane na te z dawnych kolonii. W związku z tym znaleźć można tam meble z rattanu czy też rzadkiego i egzotycznego drewna. Ściany są wówczas pomalowane na kolory ciepłe.
Co jeszcze? Nie wolno zapomnieć o stylu nowoczesnym, gdzie dominują proste kształty i odważne kolory. Poza tym w takich pomieszczeniach przeważa też minimalizm. W wielu polskich mieszkaniach stawia się dziś właśnie na styl nowoczesny i wydaje się, że najbliższe lata zmian na tej płaszczyźnie nie przyniosą. Zresztą potwierdzają to również dekoratorzy z firmy Dom-Art.
Możliwości jest więc całkiem sporo. Oczywiście projektowaniem wnętrz nie trzeba zajmować się osobiście. O wiele wygodniej jest bowiem do tego zatrudnić specjalistów, dla których jest to codzienność. Wówczas takie wnętrza na pewno zostaną zaprojektowane zgodnie z oczekiwaniami domowników.