Gruntowy wymiennik ciepła to niezwykle ekonomiczna instalacja pozwalająca zaoszczędzić bardzo duże ilości energii zużywanej na ogrzewanie lub ochładzanie domów. Szczególnie dobrze sprawdza się jako uzupełnienie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. GWC wykorzystuje energię zawartą w ziemi na głębokości około 2 metrów, gdzie temperatura gleby jest praktycznie stała i oscyluje w okolicy 8ºC. Oznacza to, że powietrze przechodzące przez gruntowy wymiennik ciepła latem się ochładza, a zimą ociepla. To pozwala w naturalny sposób zmienić temperaturę wpływającego powietrza i zaoszczędzić na zużyciu energii. Wyszczególniamy kilka rodzajów GWC, o których w skrócie w dzisiejszym wpisie. 

GWC rurowy, czyli przeponowy

Podstawowym i bardzo reklamowanym typem gruntowego wymiennika ciepła jest przeponowy, czyli rurowy. Powietrze wpada do instalacji i dochodzi do wymiany ciepła z gruntem. Jest to bardzo prosta instalacja, jednak najmniej skuteczna, ponieważ powietrze oddzielone jest od ziemi ściankami. Jednocześnie pojawia się problem z kondensacją, a więc rury muszą być ułożone na całej długości ze spadkiem w kierunku studzienki. W przeciwnym razie jakość powietrza może się znacznie pogorszyć. Z tego powodu montowane są liczne filtry antybakteryjne, których działanie jest jednak wątpliwe. Dlatego też GWC rurowy wymaga częstego czyszczenia wodą o wysokim ciśnieniu.

Gruntowe wymienniki ciepła bezprzeponowe

GWC bezprzeponowe to instalacje bez użycia rur. Charakteryzują się lepszą wydajnością i nie występuje w nich problem z kondensatem. Gruntowe wymienniki ciepła bezprzeponowe dzielą się na dwa rodzaje. 

GWC żwirowy

Instalacja żwirowa to nic innego jak żwir o dużym granulacie, ułożony w ziemi na głębokości około 2 metrów. Powietrze jest z nim w bezpośrednim kontakcie, dzięki czemu wydajność jest wyższa, a ewentualny kondensat wsiąka bezpośrednio do ziemi. Jest to najstarszy rodzaj, a jednocześnie jeden z najlepszych. W naturalny sposób osusza powietrze latem i nawilża zimą, jest niezwykle wydajny, a do tego nie kosztuje dużo. 

GWC płytowy

Płytowy wymiennik ciepła jest bardzo podobny w działaniu do żwirowego. Przepływ powietrza przebiega jednak ponad żwirem i pod specjalnie przygotowaną i izolowaną płytą. Dzięki temu instalacja ta może być umieszczona płytko pod powierzchnią gruntu. Bezpośredni kontakt z gruntem pozwala na naturalne odprowadzenie ewentualnego kondensatu. Dzięki izolacji można zachować bardzo dobrą wydajność nawet przy umieszczeniu GWC na głębokości zaledwie jednego metra. 

GWC glikolowy

Gruntowy wymiennik ciepła z glikolem jest różniącym się od pozostałych opcji rozwiązaniem. Powietrze jest tu bowiem ogrzewane lub chłodzone w chłodnicy znajdującej się w domu. To tutaj dociera glikol, który przejmuje temperaturę panującą w głębi gruntu. Gruntowy wymiennik ciepła glikolowy to świetna opcja w miejscach o trudnym lub wręcz niemożliwym do montażu innych instalacji gruncie. Dodatkowo powietrze z chłodnicy jest całkowicie niezależne od zewnętrznych warunków, co może być zarówno wadą i zaletą. Nie jest ono bowiem oczyszczane, jednak równocześnie nie trafiają do mieszkania zanieczyszczenia, które nie mogą być przefiltrowane w naturalny sposób przez pozostałe GWC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *