Dobór karniszy do świeżo urządzonego mieszkania może być nie lada zagwozdką. Wybierać możemy pomiędzy karniszami metalowymi, drewnianymi, a nawet i mosiężnymi. Wszystko to w szerokiej gamie kolorystycznej, z różnymi ozdobnymi końcówkami, a także w wersji pojedynczej lub podwójnej. Jeśli już zdecydowaliśmy się na karnisze metalowe, to wciąż pozostaje nam kwestia wyboru pozostałych atrybutów. Czym w takim razie kierować się przy wyborze karniszy metalowych i jak wybrać ten idealny?

Karnisze metalowe złote czy srebrne?

Pierwszą rzeczą, na jaką zwrócimy uwagę przy wyborze karniszy metalowych, będzie zapewne ich kolor. Oprócz złotego i srebrnego możemy znaleźć również inne, takie jak białe i czarne, ale te dwa są jednak najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie – najpopularniejsze. Do jakich wnętrz będzie w takim razie pasował każdy z nich?

  • Karnisze metalowe srebrne – zdecydowanie jest to kolor pasujący do praktycznie każdego wystroju. Jego neutralność świetnie współgra nie tylko z wnętrzami nowoczesnymi, ale także klasycznymi. Jeżeli więc nie potrafimy wybrać odpowiedniego karnisza do naszego pomieszczenia, to właśnie srebrny będzie najbezpieczniejszym wyborem. Pozwoli on na zawieszenie zasłon i firan w różnych kolorach i stylach bez obawy o złe dopasowanie.
  • Karnisze metalowe złote – te karnisze nawiązują do stylistyki klasycznych karniszy mosiężnych. Są jednak tańsze, ale tak samo wpasują się wszystkich wnętrz urządzonych w sposób tradycyjny. Kolor złoty antyk świetnie będzie współgrał ze wszystkimi złotymi akcentami pomieszczenia, nieważne czy będą to uchwyty od mebli, ramy obrazów, czy też klamki i ścienne kinkiety. Pamiętajmy, by zawiesić możliwe pasującą, klasyczną zasłonę lub firanę, by całość była harmonijna i zgrana ze sobą.

Karnisze metalowe podwójne czy pojedyncze?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na odpowiedni kolor, to kolejną decyzją będzie rodzaj karnisza. Pojedyncze karnisze metalowe to świetne rozwiązanie do kuchni i wszystkich nowoczesnych wnętrz, w których okna wyposażone są w plisy bądź rolety. Nie zachodzi wtedy potrzeba zawieszenia zasłony, dzięki czemu całą przestrzeń wokół okna możemy przeznaczyć na ozdobną firanę. Jeśli zaś nie posiadamy rolet i zależy nam na możliwości zasłonięcia okna, wtedy warto zastanowić się nad zakupem karnisza metalowego podwójnego. Pozwoli on na zawieszenie zasłony na drugim profilu niezależnie od firany. Dzięki temu możemy użyć dwuczęściowych tkanin i w elegancki sposób przyozdobić okolice okien. Karnisze metalowe podwójne wydają się jedynym właściwym rozwiązaniem do szczególnie szykownych wnętrz, w których ozdobna zasłona jest nieodzownym elementem wystroju.

Ozdobne końcówki w karniszach

Oprócz wyboru koloru i rodzaju karnisza warto również zastanowić się nad rodzajem ozdobnej końcówki. Zasłania ona końce profili i nadaje całemu karniszowi charakteru. Ważne jest, by pasowała ona do ogólnej koncepcji stylu pomieszczenia. Przykładowo te obłe lub wzorzyste bez ostrych krawędzi dobrze wpasują się we wnętrze tradycyjne z racji wielu smukłych elementów wystroju. Z kolei minimalistyczne i proste końcówki znajdą swoje miejsce w srebrnych karniszach metalowych zainstalowanych w nowoczesnych pomieszczeniach.

Karnisze metalowe kwadratowe?

Ciekawą opcją są także karnisze kwadratowe. Te proste w swej formie i kanciaste profile świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i futurystycznych wnętrzach obfitych w ostre krawędzie. Dzięki nim podkreślimy charakter wnętrza. Metalowe karnisze kwadratowe są tak samo dostępne w wersji pojedynczej i podwójnej oraz w różnych kolorach. To pozwala w pełni spersonalizować wystrój swojego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *