Planujesz budowę swojego wymarzonego domu i wszędzie słyszysz, że warto zainwestować w system rekuperacyjny. Dlaczego warto postawić na wentylację mechaniczną, a nie tę grawitacyjną? Na czym polega projektowanie wentylacji (Kraków, Warszawa i Wrocław mają czołowych inżynierów)? I jak wybrać najlepszy rekuperator? Podpowiadamy!
Rekuperację wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej
Oznacza to, że w domu z wentylacją mechaniczną z wymiennikiem ciepła, czyli rekuperacją, nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne jest natomiast pozostawienie komina spalinowego do pieca lub/i kominka. Jeżeli w domu nie ma kominka, a system grzewczy jest oparty na pompie ciepła, komina nie ma wcale.
Aktualnie przyjmuje się, że przy obecnych technologiach budowania domów (przede wszystkim ciepłe i szczelne ściany, fundamenty i okna), nowoczesny oraz energooszczędny dom powinien posiadać rekuperację. W domu pasywnym, czyli energooszczędnym, rekuperacja jest obowiązkowa.
Projektowanie wentylacji (Kraków, Warszawa i Wrocław mają najlepsze ośrodki)
Do wykonania projektu konieczne będą ostateczne rzuty każdej kondygnacji. Inżynier, w oparciu o obowiązujące przepisy prawne i normy wentylacyjne, obliczy przede wszystkim zapotrzebowanie na powietrze we wszystkich pomieszczeniach, a także dobierze ilość punktów nawiewnych i wywiewnych.
Bardzo ważne jest również, aby wybrał najlepsze pomieszczenie na rekuperator i dobrał rodzaje kanałów czy przewodów wentylacyjnych. Inżynier musi też wytyczyć trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej i dobrać odpowiedniej mocy rekuperator.
Właściwe parametry pracy i dobór rekuperatora
Równie ważne jak projektowanie wentylacji (Kraków, Warszawa i Wrocław są tutaj liderami) jest też wybór rekuperatora. Wiadomo, że często przy podejmowaniu decyzji o zakupie czegoś kierujemy się przede wszystkim stanem swoich finansów.
W przypadku zakupu rekuperatora nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ najtańsze urządzenia mają najniższą moc. Rekuperator o zbyt niskiej mocy będzie musiał zatem pracować na bardzo wysokich obrotach, generując przy tym spory hałas. Należy więc dobrać wydajność rekuperatora do powierzchni domu.
Najlepiej wybierz rekuperator przeciwprądowy, czyli z wymiennikiem przeciwprądowym, którego odzysk ciepła sięga około 94% – im wyżej, tym lepiej. Sprawdź, jak głośno pracuje na poszczególnych biegach i czy można w nim zastosować filtry o podwyższonej klasie filtracji (będzie zatrzymywał większość pyłu obecnego w smogu). Dobrze też, aby posiadał system antyzamrożeniowy.
Bardzo ważne jest również to, aby rekuperator miał niskie zużycie prądu, ponieważ musi pracować cały czas. Są to najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze rekuperatora.