Tuż przed snem i zaraz po pobudce. Podczas nauki, pracy lub zabawy. W czasie gotowania. Niemal każda czynność wykonywana w mieszkaniu potrzebuje stosownego oświetlenia, nie tylko tego słonecznego. Warto dobrać takie źródło oświetlenia, które spełni swoje zadanie, a jednocześnie będzie dostosowane do warunków i sytuacji w jakiej będzie wykorzystywane. Na rynku znajduje się szereg lamp stojących, podłogowych, wiszących. Wybór jest ogromny, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobierając oświetlenie, kierować się nie tylko jego funkcjonalnością ale i walorami estetycznymi. Dobry wybór oświetlenia do domu to połączenie wyczucia estetyki, funkcjonalności i względów bezpieczeństwa a z drugiej strony korzystnego stosunku ceny do jakości. Prezentujemy garść inspiracji, które mamy nadzieję, będą pomocne w doborze właściwego oświetlenia.

 

Wspólne posiłki

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu jest kuchnia. Spędzamy tu całkiem dużo czasu, dlatego to bardzo ważne, aby była stosownie oświetlona. Należy zapewnić jej nie tylko oświetlenie ogólne. Zyskujące popularność nowoczesne lampy wiszące, umieszczone tuż nad stołem, doskonale podkreślą jego rolę w kuchni. Podobnie w strefie roboczej – nad blatem, kuchenką czy zlewozmywakiem konieczne jest właściwe zapewnienie światła, które zabezpieczy przed ewentualnymi wypadkami i pomyłkami w kuchni.

Czas na odpoczynek

Jedną z najważniejszych aktywności jest… wypoczynek. Zdrowy sen pozwala nie tylko zregenerować nasze siły. To czas, kiedy ludzki mózg przetwarza i utrwala informacje z minionego dnia. Aby sen przebiegł we właściwy sposób, należy przygotować do niego odpowiednią przestrzeń. Również światło gra tu niebagatelną rolę. Oświetlenie sypialni powinno być ciepłe, łagodne i rozproszone – czyli takie, które służy odprężeniu.

Nastrojowa kąpiel

To wyjątkowe miejsce w kwestii zapewnienia odpowiedniego oświetlenia. Należy wziąć pod uwagę zmiany temperatury i wilgoci. Ponadto ze względu na wykonywane w łazience czynności, najlepiej sprawdzą się oprawy LED czy plafony, które nie będą przeszkadzać tak jak lampy wiszące. Tu nie ma miejsca na pomyłkę. Od dobrego makijażu czy precyzyjnego golenia zależy nasz wizerunek. Oświetlenie umieszczone nad lustrem łazienkowym powinno być rozproszone, łagodne dla oczu. Łazienka to także miejsce służące relaksowi. Dodatkowe, delikatniejsze światło, pomoże stworzyć w niej wyciszającą, kojącą przestrzeń.

Do zabawy i nauki

Oświetlenie w pokoju dziecięcym musi spełniać najrozmaitsze funkcje. Jest to pomieszczenie, które nie tylko służy wypoczynkowi najmłodszych. To również przestrzeń do zabawy, nauki, rozwijania dziecięcych pasji i odkrywania talentów. Różne rodzaje lamp i akcesoriów oświetleniowych posłuży do różnych zadań. To bardzo ważne, żeby oświetlenie było dostosowane do wieku i potrzeb najmłodszych. Lampy do pokoju dziecięcego powinny być bezpieczne oraz ciekawe dla dzieci. Stąd na lampach wiszących dla dzieci można znaleźć kolorowe motywy i postacie z ulubionych bajek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *