Kominki w polskich salonach są coraz popularniejsze i nic też nie wskazuje na to, aby najbliższa przyszłość miała to zmienić. Najczęściej w takich kominkach palimy drewnem, ale alternatywnym materiałem opałowym mogą być tutaj również brykiet drzewny czy też pelet. Które z alternatywnych paliw jest tutaj lepsze?

Brykiet drzewny

Brykiet to materiał, który zastępuje miał, koks, węgiel czy oczywiście drewno. Istotne jest tutaj to, że nie trzeba czekać roku czy dwóch aż taki brykiet będzie suchy, co ma na przykład miejsce w przypadku drewna. Przynajmniej w sytuacji, kiedy to chcemy, aby efektywność spalania była wysoka. Przypomnijmy bowiem, że brykiet to materiał produkowany z trocin, który jest łączony i prasowany w formie kostek czy wałków.

Warto odnieść się też do kaloryczności takiego materiału, która jest podobna do tej, jaka ma miejsce przy wysokiej jakości węglu. Na pewno wypada on tu pod tym względem lepiej niż drewno. Wszystko dlatego, że mimo mniejszej objętości brykiet ma nawet trzykrotnie większą gęstość, co oznacza, że tona brykietu równa się wydajności nawet czterech metrów sześciennych drewna.

Co istotne brykiet ma wilgotność na poziomie zaledwie ok. 7 proc. Poza tym żarzy się on dłużej niż drewno, bo czas jego spalania, a spala się on do końca, sprowadza się nawet do pięciu godzin. Jeśli dodamy do tego, że spalanie brykietu wiąże się z małą ilością popiołu oraz nie wywołuje dymu, jest to również paliwo uważane za ekologiczne.

Pelet

Podobnie wygląda również pelet, który także jest wykonany ze sprasowanych trocin z dodatkiem kory, wiórów oraz innych odpadów, z jakimi mamy do czynienia podczas obróbki drewna. Również i w tym przypadku nie ma tu miejsca dla dużej ilości popiołu, a pelet nie uwalnia szkodliwych związków. Co zatem różni oba materiały opałowe? Przede wszystkim to, że brykiet jest większy.

Podsumowanie

Wybór materiału opałowego jest w związku z tym sprawą indywidualną. Oba materiały są tutaj tak samo dobre i na pewno lepsze od tańszego jednak drewna. O materiale opałowym, a przede wszystkim kominkach więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie kominkiznorwegii.com. W jednym miejscu jest tam zebranych mnóstwo kominków, które sprawdzą się w każdym wnętrzu niezależnie od jego charakteru. Coś dla siebie znajdzie tutaj ten, kto chce mieć kominek we wnętrzu klasycznym, jak również i tym nowoczesnym. Wybór jest w tym przypadku naprawdę bardzo szeroki, a więc na pewno ze znalezieniem takiego kominka dla siebie większego problemu być nie powinno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *