Wszystko z czasem się zmienia. Pojawiają się nowe możliwości, trendy w różnych dziedzinach, branżach, również w budownictwie. Ludzie coraz więcej uwagi poświęcają estetyce wykonania, jakości, dokładności. Lubią, kiedy każdy metr powierzchni jest odpowiednio zagospodarowany. Sprytne rozwiązania są teraz w modzie! Ukryte szafki, zabudowane miejsca na pralkę – minimalizm widoczny jest gołym okiem. Ale to są wnętrza, a póki co warto skupić się na samym budynku.

Zacznijmy od projektów domu – tych na rynku nie brakuje. Jeśli ktoś jest ciekawy najnowszych propozycji, to mona je szybko zobaczyć w sieci, na stronach konkretnych firm. Odchodzi się już coraz bardziej od klasycznych propozycji, a na ich miejsce pojawiają się takie propozycje jak nowoczesne projekty domów od pracowni architektonicznej Domato. Głównie są to domy kwadratowe, przypominające bryłę z płaskim dachem, który wprowadza element minimalizmu i nowoczesności oraz domy wysokie ze spadzistym dachem, o powierzchni prostokątnej, co nasuwa na myśl wygląd stodoły. Domy w tym typie charakteryzuje nie tylko nietypowy kształt, ale także ilość przeszkleń. Obecnie można zauważyć nowoczesne domy, w których cała jedna ściana zbudowana jest z okien. Takie rozwiązanie jest na pewno efektowne, ponieważ optycznie powiększa jeszcze pomieszczenie, do środka dostaje się więcej światła i ogólnie jest to po prostu w porównaniu do standardowych okien efekt „wow”. Jednak nie każdy może sobie na tyle okien pozwolić. Dużo zależy od umiejscowienia działki i bliskości sąsiadów. Jakby nie patrzeć, warto mieć w domu trochę prywatności. Ale jeśli jedna część domu skierowana jest na przykład na las lub wolną przestrzeń, to warto jak najbardziej to wykorzystać.

Inna kwestia to elewacja. Modne są teraz jasne domy w kolorze szarym lub białym z dodatkiem takich elementów jak cegła, drewno. Ten drugi surowiec można zauważyć nawet częściej. Ta dominacja widoczna jest nawet na gotowych projektach. Biel połączona z drewnem, ciemnymi ramami okien i szarą dachówką – to jest obecnie panujący trend. Mało kto decyduje się obecnie na inną elewację. Już nie jest modny żółty tynk i czerwony lub zielony dach. Minimalizm, który wkradł się we wnętrza jest również widoczny na zewnątrz. Nawet przy aranżacji wnętrz kolor szary jest aktualnie kolorem bazowym. Również drewno jest popularne, co można zauważyć analizując styl choćby skandynawski. Jeśli komuś podoba się takie wnętrze, to aby zachować spójną całość, zdecyduje się on i na zewnątrz użyć podobnych barw, materiałów.

Na topie jest w dalszym ciągu ekonomiczne podejście do sprawy. Coraz więcej osób decyduje się na dom z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *