Dla wielu osób technika światłowodowa ciągle jest czymś nowym, chociaż z każdym dniem staje się ona coraz popularniejsza i powszechniejsza w użytkowaniu. Nie każdy fachowiec zdecyduje się na układanie światłowodu, gdyż wymaga to w dużym stopniu od instalatorów tego, aby zaczęli używać całkiem nowych produktów i narzędzi, a co za tym idzie zdobyli wiedzę o światłowodach i przyswoili sobie tę nową technologię. To, co dodatkowo warto wiedzieć to fakt, że wykorzystywanie światłowodów jest jednym z najlepszych rozwiązań dla końcowego odbiorcy, jednakże podczas montażu konieczne jest bardzo staranne wykonywanie każdego połączenia, co dla fachowców jest pewnym dodatkowym utrudnieniem.

 

Planując światłowód w danym obiekcie zawsze należy też wszystkie potrzebne jego elementy kupować chociażby z niewielkim zapasem. Wysokiej jakości produkty do tego przeznaczone znajdziemy chociażby w hurtowni Elkag. W takim miejscu będziemy też mogli znaleźć najkorzystniejsze dla nas ceny. Najlepiej jest więc od razu zaopatrzyć się w kabel o większej długości, niż zostało to oszacowane podczas kalkulacji, a najlepiej od razu kupić też więcej włókien. Nawet jeśli od razu nie wykorzystamy wszystkich, będziemy mieli taką możliwość w przyszłości. Standardowo, w sprzedaży znajdziemy kable, które posiadają 2, 4, 8, 16, a nawet 24 włókna.

 

Warto zadbać o odpowiednie ułożenie kabla

 

Aby możliwy był tak szybki i efektywny przesył informacji, wszystkie kable światłowodowe powinny być ułożone w odpowiedni sposób. Przede wszystkim dotyczy to ich profilu gięcia- takiego, który nie doprowadzi do ewentualnego uszkodzenia włókien. Oczywiście, takie kable posiadają określoną elastyczność, jednakże do pewnego stopnia. Największe ryzyko uszkodzenia powstaje na zakończeniach takich kabli. Stąd też najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych materiałów, które są do tego celu dedykowane, aby w takim miejscach zabezpieczać końcówki linii. W zależności od konkretnego miejsca, możemy podczas montażu wykorzystać tacki, puszki, a także przełącznice. Elementy te są tak skonstruowane, aby wymuszać poprawne ułożenie światłowodu, które nie zagraża włóknom w jego wnętrzu. Najszersze zastosowanie posiada puszka światłowodowa. Ten element kładziemy zarówno na końcach linii, ale i tam, gdzie ma pojawić się rozgałęzienie. Takie puszki stosuje się też w dużych pomieszczeniach o otwartym koncepcie, ale i na klatkach schodowych. Z kolei tacki okażą się przydatne w momencie, kiedy będziemy potrzebowali wykonać uzupełnienie szafy, która już istnieje.

https://www.elkag.pl/oferta/kable-i-przewody/technika-swiatlowodowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *