Motopompy to nic innego jak pompy, czyli urządzenia służące do transportowania cieczy z jednego miejsca w inne wyposażone w silniki spalinowe lub silniki elektryczne. Pompa, która nie posiada takiego silnia bywa nazywana pompą ręczną. Motopompy ułatwiają wykonywanie wielu czynności i służą do ratowania mienia i życia ludzi. Na szeroką skale są wykorzystywane w budownictwie i pożarnictwie, ale także osoby prywatne kupują niekiedy motopompy dla własnego użytku. Poniżej przedstawiono różne przypadku użycia motopompy. Spragnionym głębszej wiedzy oraz poszukującym własnej motopompy warto polecić tę stronę – motopompy lifan.

W pożarnictwie

W pożarnictwie wykorzystywane są dwa rodzaje motopomp: pożarnicze oraz nawodne. Pierwszy rodzaj pompy służy do podawania wody z cysterny samochodu strażackiego lub bezpośrednio ze zbiornika wodnego, bądź hydrantu. Bez jej pomocy gaszenie pożarów było o wiele trudniejsze i długotrwałe. Początkowo w pożarnictwie stosowano motopompy ręczne, jednak wraz z rozwojem silników spalinowych i zastosowaniem ich w motopompach znalazły one wykorzystanie właśnie w pożarnictwie. Wysokość ssania takiej motopompy to 7,5 metra. Motopompy są też wykorzystywane to uzupełniania zapasów wody w cysternach wozów strażackich. Drugi typ motopompy wykorzystywanej przez strażaków to motopompa nawodna, jest to motopompa, która posiada odpowiedni pływak i unosi się na powierzchni wody, jej zadaniem jest wypompowywanie wody z budynków i miejsc, które ucierpiały w trakcie podtopień lub powodzi. Warto jednocześnie dodać, że motopompy wykorzystywane przez strażaków mają różne gabaryt. Są ogromne motopompy matowane na samochodach strażackich, bowiem ich waga przekracza tonę, ale zaletą jest pompowanie kilkuset litrów wody na minutę oraz małe, przenośne motopompy, które nie ważą wiele i są wyposażone w specjalne uchwyty umożliwiające ich przenoszenie.

 W budownictwie

W budownictwie podobnie jak w pożarnictwie motopompy są wykorzystywane przede wszystkim do osuszania zalanych terenów. Kiedy np. wykop została zalany przez długotrwałe deszcze, czy w sytuacji gdy podczas prac remontowych pęka rura i pomieszczenie zostaje zalane.

Zastosowanie prywatne

W domach prywatnych bywają wykorzystywane elektryczne i spalinowe motopompy o niewielkich rozmiarach, które wspomagają instalacje wodą, po to by zwiększyć ciśnienie wody w górnych partiach budynków. Dzięki temu możliwa jest regulacja ciśnienia wody w tej instalacji. Bywa także, że właściciele domów, w których często zdarzają się podtopienia kupują własne motopompy, by osuszać piwnice swoich domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *